Offset noża w ploterze — czym jest i za co odpowiada?

Offset to nic innego jak odległość między osią obrotu noża, a jego ostrzem, bowiem zawsze są one przesunięte od siebie o stałą wartość dla każdego typu ostrza. Dla noża do standardowego winylu offset będzie wynosił 0,25-0,5 mm, a dla noży do grubych folii wartość ta może być nawet dwukrotnie wyższa.

Czym w takim razie jest "offset noża" i jakie jest jego zadanie? Niby prosta sprawa, ale może trochę skomplikować pracę przy niewłaściwym ustawieniu. Można spędzić godziny przy próbach właściwego ustawienia nacisku noża, prędkości cięcia i dodatkowych funkcji plotera, ale to offset ma ogromny wpływ na końcowy efekt wycinania. Nieprawidłowo ustawiony sprawi, że narożniki będą zaokrąglone, a okręgi niedomknięte, lub też w drugą stronę: narożniki będą wycięte zbyt mocno i pojawią się na nich wystające rogi. Z offsetem narzędzia ściśle wiąże się kwestia uchwytu noża, ponieważ nie da się opisać jego działania bez wspominania o regulacji, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie uchwytu oraz noża. Opisane powyżej nieprawidłowości spowodowane złym ustawieniem offsetu będą identyczne w przypadku uszkodzenia uchwytu noża.

 

Jak działa uchwyt noża w ploterze?

Mówiąc krótko, uchwyt noża ma za zadanie utrzymanie ostrza we właściwej pozycji oraz umożliwienie mu płynnego obrotu w kierunku dyktowanym oporem obrabianego materiału. Tak właśnie działa nóż wleczony: to ruch głowicy oraz materiału ukierunkowują nóż w kierunku cięcia, czyli tam, gdzie opór jest najmniejszy. Jeżeli zabrudzimy uchwyt lub doprowadzimy do jego uszkodzenia, nóż nie będzie miał możliwości poprawnej pracy i możemy liczyć się z kilkoma niedogodnościami.


Z czym wiąże się zużycie zużycie noża w ploterze?

Pierwszym i najczęściej występującym problemem jest zużycie łożysk oprawki, a tym samym luz uchwytu. To sprawia, że nożyk nie obraca się płynnie wokół własnej osi i powstaje dodatkowy dystans podczas jego pracy. Wówczas pojawia się zniekształcenie, najczęściej widoczne na narożnikach. Jeżeli mamy do czynienia właśnie z takim problemem, a ustawienia offsetu nie są w stanie go rozwiązać, to prawdopodobnie konieczna jest wymiana uchwytu na nowy. Co jeszcze może powodować zużycie uchwytu? Jeśli łożyska są mocno zabrudzone lub zatarte, lecz ich średnica będzie wciąż właściwa, nóż może zostać zablokowany w jednej pozycji i zależnie od kierunku cięcia może wycinać normalnie, z przerwami na linię perforowaną, gdy ostrze trafi bokiem do kierunku wycinania.


Jak wymienić wymienić uchwyt noża w ploterze?

Na szczęście wymiana oprawki narzędzia jest tak samo prosta, jak wymiana noża, a efekty po tym zabiegu są widoczne już od pierwszej próby. Aby to zrobić, należy wyłączyć urządzenie i odłączyć je od źródła zasilania. Po odkręceniu śrub mocujących będzie możliwe wyjęcie uchwytu. W tym momencie możemy zdecydować, czy konieczna jest wymiana całego mechanizmu, czy też wystarczy jego oczyszczenie i konserwacja. Jeśli decydujemy się na nowy uchwyt, musimy założyć go w miejsce poprzedniego w takim sposób, aby nie pozostawić żadnych luzów. Wszystkie elementy powinny być bezpiecznie i stabilnie zamocowane.

0
Feed

Zostaw komentarz