Plotery tnące - dlaczego wymiana noża jest kluczowa dla jakości cięcia

Nawet najprostsze urządzenia stosowane w przemyśle reklamowym mogą ulegać usterkom lub po prostu z czasem nie są tak dokładne. Najczęstsze problemy występujące podczas pracy z ploterami tnącymi wynikają z bardzo prostej przyczyny – jest to kwestia uszkodzonych lub tępych, zużytych noży, które nie radzą sobie tak dobrze, jak w przypadku nowych urządzeń. I chociaż plotery z napędem rolkowym są wyjątkowo prostymi w działaniu i obsłudze narzędziami, tak potrzebują specjalnego traktowania. Tymczasem wielu użytkowników, obchodzi się z nimi po macoszemu, po czym zgłasza niepokojące objawy.

Najczęstsze problemy z ploterami

Często byliśmy świadkami sytuacji, w której klient z dumą ogłaszał, że jeszcze nigdy nie wymieniał noża w swoim urządzeniu, chociaż użytkuje go już dwa lata. W takich wypadkach nasuwa się nam od razu pytanie o to, czy małe elementy da się łatwo wybrać po wycięciu. Wówczas odpowiedzią z reguły jest, że nie do końca. Co więcej, użytkownicy często celowo omijali usługi wycinania niewielkich elementów, by uniknąć związanych z nimi problemów. Natomiast wszelkie zniekształcenia i niedocięcia zostały zrzucone na karb uszkodzenia lub zużycia całego urządzenia.

W naszej pracy spotkaliśmy się także z sytuacjami, w których zrezygnowany klient był przekonany, że czeka go wymiana narzędzia na nowy model, ponieważ obecny nie docina folii nawet przy zastosowaniu największego możliwego nacisku. Tymczasem uszkodzony nóż do plotera stanowił problem, który można było rozwiązać w łatwy sposób, aby maszyna wróciła do formy, a klient do pracy.

Warto pamiętać, że markowe urządzenia potrafią pracować przez wiele lat bez usterki, jednak jakość cięcia zawsze zależy od używanego narzędzia, czyli w tym przypadku ostrza. Krótko mówiąc, zużyty nóż do plotera to tylko element eksploatacyjny, który nie stanowi o ogólnym stanie całej maszyny.

Co świadczy o konieczności wymiany ostrza?

Nasi klienci zapewne zastanawiają się, jakie są objawy zużytego noża w ploterze? Przede wszystkim należy zwracać uwagę na każde zniekształcenia wycinanych elementów. Zwykle jest to mniej niż milimetr odchylenia, jednak to już objaw, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę. Jest ro związane z rozmiarem samego ostrza, którego średnica zazwyczaj nie przekracza 2 mm. Jego zniekształcenie spowodowane zużyciem lub uszkodzeniem (np. pęknięciem) sprawia, że w narożnikach powstaje niedocięty fragment. Pojawi się także podczas wycinania okrągłych kształtów, gdzie między początkiem i końcem cięcia powstaje niewielka przerwa.

Drugim możliwym objawem, po którym rozpoznamy zużyte noże do plotera, to konieczność zwiększania nacisku do poziomu, który powoduje widoczne uszkodzenie podkładu, lub sprawia, że folia "ucieka" w trakcie wycinania. Właściwie to najczęściej w takich przypadkach proces obróbki można nazwać "wygniataniem", ponieważ z wycinaniem ma on już niewiele wspólnego. Ślad na papierze podkładowym wygląda na wygnieciony tępym narzędziem, a wybieranie elementów z materiału jest bardzo utrudnione.

Na szczęście, jeśli prawidłowo rozpoznamy objawy, wymiana uszkodzonego ostrza jest banalnie prosta i nie wymaga wizyty serwisu, a dbanie o to niewielkie narzędzie sprawi, że praca z materiałami wycinanymi ploterowo będzie prosta i przyjemna.'

0
Feed

Zostaw komentarz